Blíží se konec podpory Windows 7 - Jak se na něj připravit?


Blíží se konec podpory Windows 7 - Jak se na něj připravit?

Microsoft se rozhodl po více než 10 letech po uvedení Windows 7 - v současné době celosvětově druhého nejpoužívanějšího operačního systému, ukončit jeho podporu. Konkrétní datum konce podpory systému Windows 7 je stanoveno na 14. ledna 2020. Microsoft tento krok argumentuje tím, že chce alokovat své zdroje již pouze na vývoj a podporu novějších systémů.

Co to znamená pro jeho uživatele?

Pro běžného uživatele Windows 7 to znamená, že od inkriminovaného data nebude mít k dispozici možnost technické podpory, a především ani aktualizace softwaru ze služby Windows Update, které s sebou přinášejí důležité bezpečnostní záplaty, jež pomáhají chránit jeho počítač. Ten se tak v případě toho, že je připojen k internetu může stát relativně snadným terčem počítačových pirátů. Spolu s Windows 7 bude rovněž ukončena i podpora prohlížeče Internet Explorer na zařízeních s tímto OS.

Doporučené řešení v situaci, kdy momentálně používáte ukončením podpory dotčený Windows 7, představuje přechod na novější Windows 10. Ten lze provést buď upgradováním současného operačního systému či případně pořízením nového zařízení, jež už má Windows 10 předinstalované – takovéto řešení se doporučuje zejména v případech, kdy vlastníte starší zařízení, u nějž by mohly nastat potíže s kompatibilitou.

Pokud se rozhodnete pro první možnost, tj. upgrade, tak si připravte minimálně několik tisícikorun, neboť možnost bezplatného upgradu na Windows 10 bohužel skončila v roce 2016.

Co se stane, když budu používat Windows 7 i po lednu 2020?

Windows 7 bude možno bez omezení používat, instalovat a aktivovat i po lednu 2020, ovšem uživatel bude v takovém případě vystaven bezpečnostním rizikům a virům kvůli absenci bezpečnostních aktualizací. Tudíž stejně jako sám Microsoft raději doporučujeme využít jedno z výše zmiňovaných řešení.

Výjimka se pak vztahuje na firmy, jež primárně využívají ke svému podnikání zařízení s Windows 7 PRO a Enterprise. Ty si totiž budou mít možnost zakoupit Extended Security Updates, díky čemuž získají bezpečnostní záplaty až do roku 2023, kdy definitivně skončí podpora i pro ně. Nejedná se však o nikterak levnou záležitost, cena se pohybuje v rozmezí 500 – 4 000 Kč ročně za 1 zařízení.


Potřebuji pomoci s přechodem na novější verzi

Rádi vám pomůžeme a poradíme s přechodem na nové verze Windows. Neváhejte nás kontaktovat a začněte řešit včas.