Blíží se konec podpory Windows 7 - Jak se na něj připravit?


Blíží se konec podpory Windows 7 - Jak se na něj připravit?

Microsoft se rozhodl po více než 10 letech po uvedení Windows 7 - v současné době celosvětově druhého nejpoužívanějšího operačního systému, ukončit jeho podporu. Konkrétní datum konce podpory systému Windows 7 je stanoveno na 14. ledna 2020. Microsoft tento krok argumentuje tím, že chce alokovat své zdroje již pouze na vývoj a podporu novějších systémů.

Co to znamená pro jeho uživatele?

Pro běžného uživatele Windows 7 to znamená, že od inkriminovaného data nebude mít k dispozici možnost technické podpory a především ani aktualizace softwaru ze služby Windows Update. Právě tyto aktualizace s sebou přinášejí důležité bezpečnostní záplaty, které pomáhají chránit jeho počítač. Ten se tak v případě, že je připojen k internetu, může stát relativně snadným terčem počítačových pirátů. Spolu s Windows 7 bude rovněž ukončena i podpora prohlížeče Internet Explorer na zařízeních s tímto OS.

Doporučené řešení v situaci, kdy momentálně používáte ukončením podpory dotčený Windows 7, představuje přechod na novější Windows 10. Ten lze provést buď upgradováním současného operačního systému, případně pořízením nového zařízení, které už má OS Windows 10 předinstalovaný – takovéto řešení se doporučuje zejména v případech, kdy vlastníte starší zařízení, u nějž by mohly nastat potíže s kompatibilitou.

Pokud se rozhodnete pro první možnost, tj. upgrade, tak si připravte minimálně několik tisícikorun, neboť možnost bezplatného upgradu na Windows 10 bohužel skončila v roce 2016.

Co se stane, když budu používat Windows 7 i po lednu 2020?

Windows 7 bude možno bez omezení používat, instalovat a aktivovat i po lednu 2020, ovšem uživatel bude v takovém případě vystaven bezpečnostním rizikům a virům kvůli absenci bezpečnostních aktualizací. Tudíž stejně jako sám Microsoft raději doporučujeme využít jedno z výše zmiňovaných řešení.

Výjimka se pak vztahuje na firmy, jež primárně využívají ke svému podnikání zařízení s Windows 7 PRO a Enterprise. Ty si totiž budou mít možnost zakoupit Extended Security Updates, díky čemuž získají bezpečnostní záplaty až do roku 2023, kdy definitivně skončí podpora i pro ně. Nejedná se však o nikterak levnou záležitost, cena se pohybuje v rozmezí 500 – 4 000 Kč ročně za 1 zařízení.

Velice rádi Vám pomůžeme vyřešit úskalí přechodu na Windows 10

Prvním krokem je vytvoření seznamu počítačů a jejich operačních systémů. Dále je potřeba vybrat jedno z níže uvedených řešení.

Microsoft 365 Business

Pokud vlastníte libovolné licence Office 365 – můžete upgradovat licenci na vyšší a to Microsoft 365 Business. Získáte v rámci upgradu i licenci Windows 10 Pro integrující bezpečnostní ochranu Windows Defender Security Controls. Nevyužíváte-li řešení Office 365, můžete si pořídit přímo Microsoft 365 Business.
Cena za licenci Microsoft 365 Business je 440 Kč za měsíc za uživatele.

OEM LICENCE Win 10

Nakoupíte upgrade z Win 7 na Win 10. Pozor – tato licence je nepřenosná na jiný počítač. Pokud časem budete PC měnit, budete ji muset znovu nakoupit s Windows.
Cena 3.500 Kč/PC OEM licence Windows 10 Pro

Nové PC s Win 10

Koupě nové PC stanice s nainstalovaným Windows 10 Pro. Pokud vezmeme v úvahu, že jen upgrade na Windows 10 by vyšel na 3.500 Kč (OEM licence výše), tak při dnešní ceně pracovních stanic může tento krok dávat smysl.

Nový počítač od HP – model HP 290 G1 SFF s procesorem Core i3, 4 GB RAM, rychlým 128 GB SSD diskem, integrovanou grafickou kartou s předinstalovaným Windows 10 Pro 64-bit.
Cena 10.500 Kč

Nový notebook HP 250 G7 s Core i3, 8 GB RAM, rychlým 256 GB SSD diskem a 15.6 Full HD monitorem s předinstalovaným Windows 10 Pro 64-bit.
Cena 12.300 Kč

Měsíční pronájem Win 10

Nákup online licence Windows 10 Enterprise E3  (stejný princip užívání software jako u Office 365)
Cena za měsíční pronájem Windows 10 Enterprise E3 je 190 Kč/PC

Ponechání Windows 7

Pokud se rozhodnete ponechat si Windows 7 i po ukončení jejich podpory, můžete zvýšit bezpečnost instalací profesionálního antivirového programu. Z naší zkušenosti vám můžeme doporučit jeden z nejlepších antivirových programů ESET. Firma ESET bude svůj antivirový program aktualizovat pro Windows 7 i po skončení podpory ze strany Microsoftu. Tuto variantu všeobecně nedoporučujeme! Jedná se o možnost pouze pro zařízení, u kterých není možné využít žádné z výše uvedených řešení.
Cena na rok pro jeden počítač je 1.200 – 1.600 Kč


Potřebuji pomoci s přechodem na novější verzi

Rádi vám pomůžeme a poradíme s přechodem na nové verze Windows. Neváhejte nás kontaktovat a začněte řešit včas.