Cloud - Jak se dá využít ve firemním prostředí?


Cloud - Jak se dá využít ve firemním prostředí?

Už od samotného vstupu prvních PC do firem se horlivě řeší otázka ukládání a zpracování počítačových dat. Ta dostala nový rozměr s příchodem internetu a možností využití cloudového řešení, tedy dle jedné z definic na internetu založeném modelu vývoje a používání počítačových technologií. Cloud se ale zprvu ujal především mezi běžnými uživateli a do společností se dostával velmi pomalu, jejich majitelé k němu totiž neměli zpočátku důvěru, nevěřili zejména jeho bezpečnosti. Nicméně dnes už si valná většina firem s vlastní IT infrastrukturou nedokáže představit fungování bez něj.

Jejich prostředí Office 365 a Microsoft 365 jsou plně cloudové. Uživatelé se do nich přihlašují odkudkoliv a kdykoliv prostřednictvím internetového prohlížeče. Sada také obsahuje kompletní aplikace Microsoft Office, Outlook a OneDrive, respektive Exchange a Sharepoint což jsou osobní i firemní sdílená uložiště pro emaily a data. Konkurencí pak jsou aplikace Google Apps for Work, jejíž součástí je Gmail pro firmy, Google Kalendář, Google Hangouts či Google Disk sloužící právě pro práci s daty a soubory. Oblíbenými alternativami ke Google Disku jsou pak Dropbox a One Drive.

Ovšem pomocí cloudu jsou stále častěji řešeny třeba i takové podnikové informační systémy typu ERP, SCM, CRP či mzdové a účetní systémy. Cloud tedy významnou měrou zasahuje do oblastí firemního plánování, zásobování, účetnictví, analytiky a finančního řízení. Objem prováděných transakcí skrze cloud pak v posledních letech roste raketovým tempem. Tento trend má však své opodstatnění, cloudová řešení totiž nabízejí firmám, a to nejen těm velkým korporátním, ale i těm drobným, nespočet výhod.

Jaké výhody má pro firmy využívání cloudu? 

Dostupnost dat kdykoliv a odkudkoliv 

Každý zaměstnanec má možnost přistupovat ke správě firemních dat a cloudovým aplikacím kdykoliv a odkudkoliv, stačí jen, aby měl v danou chvíli aktivní připojení k internetu. Fenoménem poslední doby jsou smartphony, i na ně je však při návrhu cloudových řešení myšleno – díky mobilnímu přístupu je možno všechna data uložená v cloudu a i většinu aplikací ovládat skrze chytrý telefon.

Vysoká úroveň zabezpečení

S cloudovými službami a aplikacemi je neodmyslitelně spjata vysoká míra zabezpečení, neboť jich využívají i globální korporace, jež bezprecedentně vyžadují 100% ochranu všech do nich umístěných dat. Ovšem stejná míra zabezpečení je tím pádem poskytována, alespoň tedy u předních poskytovatelů cloudových řešení, i středním a malým firmám. Všechna data jsou navíc téměř non-stop zálohována, tudíž nehrozí ani jejich ztráta.

Jednoduchá škálovatelnost a vysoká stabilita 

Jelikož žijeme v době, kdy se vývoj produktů a souvisejících technologií neustále žene vpřed, je důležité mít ve firmě vše připravené a odladěné nejen na současnou situaci, ale i na ty, co teprve přijdou. A přesně to cloud umožňuje. Jeho prostřednictvím má totiž společnost pokaždé k dispozici ten nejmodernější a zároveň pravidelně aktualizovaný software. Všechny prvky systému lze navíc přidávat nebo odebírat dle aktuálních potřeb firmy. Cloudová řešení jsou rovněž typická svou vysokou stabilitou, výpadky jsou u nich vzácným jevem.

Ekonomická efektivita

Velkou devízou je skutečnost, že v případě, kdy firmě začnou některé prvky cloudového řešení připadat jako nepotřebné a neúčinné, není žádným problémem je přestat užívat a platit za ně, tudíž nikdy nenastane situace, kdy by takříkajíc vyhazovala peníze oknem. Zároveň poplatek za jejich užívání je výrazně nižší než u klasického softwaru, protože náklady jsou rozděleny mezi vícero společností. Cloud tedy dokáže firmám ušetřit spoustu peněz.


Potřebujete poradit s cloudem?