Co je to malware?


Co je to malware?

Za počátkem malwaru stáli programátoři. O žádný škodlivý úmysl se ale nejednalo. Chtěli jen vyzkoušet možnosti, jak se daleko mohou v síti dostat. S rozvojem internetu se ale malware stal hrozbou a je dodnes zneužíván.

CO JE TO MALWARE?

Malware je škodlivý software napadající počítač, za účelem získání citlivých dat. Jedná se často o hesla do internetového bankovnictví nebo do počítače. Útočník může pomocí malwaru velmi lehce získat i vaše peníze.

JAK SE MALWARE ŠÍŘÍ?

Do styku s ním se můžete dostat téměř každou vteřinu. Malware je ukrytý v napadených webových stránkách, programech nebo v bezplatných službách. Už tím, že z internetu stáhnete data, riskujete napadení.

Vedle všeho uvedeného můžete být napadeni malwarem po kliknutí na odkaz nebo banner. Často se jedná o podvodné emaily. E-mail se tváří jako oficiální a je těžké jej rozeznat od podvodného. Po kliknutí na odkaz v tomto emailu, budete přesměrování na podvodnou stránku. Vy ale jen těžko poznáte, že se jedná o podvod. Po zadání přihlašovacího jména a hesla má útočník vše, co potřebuje.

JAK SE PROTI MALWARU BRÁNIT?

Řešení, jak se bránit, je jednoduché a není jen jedno. Myslete především na ochranu svých dat. Můžete tak přijít nejen o hesla, ale především o peníze z účtu.

  • nainstalujte si antimalwarový software

Jednou z možností ochrany proti malwaru je anti-malwarový software. Je obsažen v antivirovém programu jako jedna z jeho částí. Doporučujeme investovat peníze do kvalitního antivirového programu. Vhodná je také instalace malware scanneru.

  • zálohujte data

Ukládáte si důležité dokumenty a data do počítače? Myslete na jejich zálohu. Do počítače se vám mohou útočníci lehce nabourat. Pokud získají vaše přístupy zaútočí i do online uložiště. Doporučujeme uložit data na off-line médium. Stačí, když nakopírujete data na flash disk, nebo na DVD.

  • aktualizuje operační systém a software

Aktualizace nejsou v počítači pro srandu. Můžete mít v počítači nainstalovaný antivirový program, ale pokud jej nebudete aktualizovat, budete lehce napadnutelní. Každým dnem se útoky zdokonalují. Díry v antivirovém programu nebo v operačním systému odstraníte pouze aktualizací.

  • chovejte se zodpovědně

V neposlední řadě byste se měli chovat na internetu, potažmo na počítači zodpovědně a s rozumem. Pokud vám přijde podivný e-mail, neklikejte na něj a neotvírejte podezřelé přílohy. Nestahujte data z neověřených zdrojů. Před instalací programů si je zkontrolujte pomocí antivirového programu. Malware využívá lidské nepozornosti.