S naším slovníčkem si IT svět zamilujete! Konečně se tak nemusíte bát práce s počítačem. Mluvíme vaší řečí, proto vám jednoduše vysvětlíme, co všechno je součástí moderních technologií.

Poskytneme vám odpovědi na ty nejzákladnější technické pilíře, bez kterých by informační technologie nespatřily světlo světa. A bez kterých by ani nemohly komfortně fungovat, natož se bleskurychle vyvíjet směrem kupředu. A samozřejmě zabrousíme i do náročnějších oborů, které potěší všechny počítačové fajnšmekry. Tak mrkněte a přestaňte se bát informačních technologií ještě dnes. Tušíme, že i vy víte jak na ně, jen to ve vás dosud nikdo neobjevil. Připraveni? Tak jdeme na to!

Malware

Je obecným termínem, který označuje veškeré škodlivé softwary, které vznikly s účelem poškodit nebo zneužít různé typy zařízení, služeb či sítí. Pojem vznikl spojením dvou slov, a to „malicous“ (škodlivý) a „software“. Existuje mnoho typů, například viry, ransomware, červi, trojští koně a další. Naštěstí se před nimi můžete chránit pravidelnými aktualizacemi, zálohou dat, vysokou obezřetností na internetu a pravidelnou kontrolou.

Microsoft Windows 10 a Operační systém

Patří mezi nejrozšířenější operační systémy a je moderním nástupcem svých předchozích verzí. Vždy přináší celou řadu inovací, rozšířených funkcí, technologií a nástrojů, které usnadní práci v širokém spektru činností. Zároveň s sebou přináší kompletní zabezpečení. Součástí Microsoft Windows 10 jsou různé varianty nastavení a přizpůsobení, ze kterých si může kdokoli vybrat přesně takové, které sedne jeho potřebám.

Operační systém řídí chod a funkce celého počítače, bez něj by zkrátka počítač nefungoval tak, jak má. Jeho úkolem je tedy zajištění a funkčnost všech programů, které jsou právě používané. Jeho nejdůležitější součástí je jádro, které řídí a koordinuje činnosti a výkon všech procesů. Jeho neméně důležitou komponentou je uživatelské rozhraní, obsahující ovládací prvky, díky kterým může uživatel na počítači pracovat.

Firewall

Firewall je označením pro hardware nebo software, který slouží jako rozhraní mezi tím, co se dostane ze světa internetu do vaší počítačové sítě. Je jakýmsi správcem všech příchozích, ale také odchozích dat. Zabraňuje tedy jakémukoliv škodlivému a neoprávněnému softwaru v přístupu prostřednictvím sítě nebo internetu. A zároveň zamezuje tomu, aby byl prostřednictvím počítače škodlivý software rozšiřován do dalších zařízení.

Redundance

Je pojem, který vychází z latinského slova redundare neboli přetékat, přebývat. Nese dvojí význam. Vždy záleží na tom, v jaké oblasti s termínem kooperujete. Obecně značí informační nebo funkční nadbytek. Ve světě IT technologií se s redundancí pracuje při kódování. Zde přináší své výhody, a to nejčastěji tím, že pokud se část šifrované zprávy poškodí či dokonce ztratí, pak ji právě na základě redundance znovu obnovíte a sestavíte.

Provider

Jedná se o další termín, který vychází z anglického výrazu, které se zpravidla překládá jako poskytovatel či dodavatel. V souvislosti s IT technologiemi označuje nejčastěji poskytovatele internetového připojení. Tedy společnost prodávající a zabezpečující nejen připojení k internetové síti, ale často také další rozšiřující služby, související s internetovým připojením a užíváním.

Backup

Backup je anglickým výrazem pro zálohování neboli tvorbu kopií dat. Tu lze provádět buď manuálně i automaticky. V tomto případě je vždy důležité myslet dopředu. Hlavním pravidlem je zálohovat včas všechny potřebné dokumenty, a to nejméně ve třech kopiích. Moderní IT svět nabízí různé možnosti zálohování od nejmenších USB flashdisků, přes externí pevné, až po síťové nebo moderní cloudové uložiště.

CPU

Je zkráceným výrazem pro termín „centrální procesorová jednotka“, vycházející z anglického pojmenování central processing unit. Ve světě technologií nese označení pro základní elektronickou počítačovou komponentu, která vykonává takové instrukce a funkce, díky kterým fungují počítačové programy. A současně se také stará o celkovou koordinaci všech vstupů a výstupů při práci s počítačem.

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti